Borsacı Mehmet Akdere’ye silahlı saldırıda Daltonlar çetesi çıktı!

Borsanın bilinen isimlerinden Mehmet Akdere’ye yönelik silahlı saldırı, çok sayıda kişiyi kapsayan bir operasyona dönüştü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Ferhan Kaya, kardeşi Beşir Kaya ile bu kişilerle ortak hareket eden tekstilci Orhan Sönmezsoy geçen 28 Nisan’da gözaltına alındı.

YARGITAY ÜYESİ KARDEŞİNİ DE ARADI
Bu kişilerin gözaltına alınmalarının gerisinde ise Mehmet Akdere’nin 25 Nisan’da Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde verdiği ifade oldu. Akdere, kendisine yönelik saldırının gerisinde Ferhan Kaya ve beraberindeki kişiler olduğunu öne sürdü.

Akdere, saldırıdan 20 gün sonra da Beşiktaş’taki kafesine ‘yağma’ amacı ile gelindiğini iddia etti. Dosyaya göre Ferhan Kaya, hem kendisini hem de çevresindeki kişileri borsada zarara uğratmakla suçladığı Akdere’ye ulaşamayınca bu kişinin kardeşleri Ahmet Akdere ile Yargıtay üyesi Hulusi Akdere’yi de aradı.


Mehmet Akdere’ye yönelik saldırıyı da Halktv.com.tr gündeme getirmişti.

ALDIRDIĞI HİSSELERDE ZARAR ETTİRDİ
Ferhan Kaya (37) emniyet ifadesinde, Mehmet Akdere ile son 1,5 yıldır borsa işi yaptıklarını söyledi. Kaya, Akdere’nin kendilerine yüklü miktarda hisse aldırdığını ancak bu hisselerde kısa süre sonra büyük bir çöküş yaşandığını ifade etti. Kaya, uğradıkları zararın Akdere’den kaynaklandığını söyledi. Kaya, Akdere’nin, kendilerine aldırdığı hisselerde satışa geçerek düşüşe neden olduğunu kaydetti. Kaya, dosyada geçen Barış Boyun veya Daltonlar grubu ile hiçbir ilgilerinin olmadığını söyledi.


Ferhan Kaya, soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında yer aldı.

‘AKDERE’DEN 50 MİLYON ALACAKLIYIM’
Beşir Kaya (34) ise, Akdere’den 2 yıl öncesinden kalma 50 milyon lira bir alacağının olduğunu öne sürdü. Kaya, Akdere’nin uğradığı saldırı sonrası bu kişi ile görüştüğünü ifade ederek “Daltonlar isimli suç örgütünün kendisini vurdurttuğunu söyledi. Ağabeyimi (Ferhan Kaya) da bu suç örgütünün tehdit ettiğini söylemişti” dedi.

‘SATIŞ’ YERİNE ‘ATIŞ’ YAZINCA..!
Ağabeyine gönderdiği bir mesajda geçen ‘atış’ kelimesine de açıklık getirmeye çalışan Beşir Kaya “50 bin tek atış olarak belirtilen mesajlaşma borsa ile ilgilidir. 50 bin tek satış yazmak istemiştim. Ancak, klavye otomatik olarak düzeltmiş olacak ki atış olarak göndermişim” ifadelerini kullandı.

ÜÇ İSİM DE TUTUKLANDI
Gözaltına alınan bir diğer isim Orhan Sönmezsoy (39) ise, 25 Nisan günü Beşir Kaya ile birlikte Akdere’ye ait kafeye gittiklerini ancak, amaçlarının ‘yağma’ olmadığını kaydetti. Sönmezsoy, “Mahmet Akdere’ye ulaşmak için kafeye gittik. Yağma amacımız yoktu” dedi. Adliyeye sevk edilen 3 isim de tutuklandı.

DALTONLARI’N İKİ LİDERİ DE DOSYADA
Savcılık soruşturma dosyasında şüpheli sıfatı ile yer alan diğer isimler ise şunlar: Barış Boyun, Daltonlar isimli çete grubunun liderleri Bahadır Akdağ ile Beratcan Gökdemir, Bünyamin Yıkar, Murat Küçükyavuz, Baran Yıldırım, Mennan Uzunoğlu, Gökhan Dursun, Muhammed Haji, Memik Savtur, Onur Bari, Baran Söylemez ve Talip Oruç…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x